Negatywny wpływ na filament 3D-printera ma wilgoć w powietrzu. Może to prowadzić do pęknięcia wydrukowanych przedmiotów, dlatego użytkownik powinien wiedzieć, jak właściwie suszyć filament.

Charakterystyczną cechą filamentów FDM do druku 3D jest ich higroskopijność. Oznacza to, że materiał ten dobrze wchłania wilgoć. Właśnie przez tę higroskopijność filamenty mogą zostać uszkodzone. Jest to plastikowy polimer składający się z połączonych ze sobą łańcuchów molekuł, a wilgoć jest w stanie przerwać te łańcuchy. Ten proces prowadzi do degradacji plastiku, co stanowi poważny problem podczas drukowania.

 

Z właściwym podejściem użytkownicy mogą rozwiązać ten problem. "Mokre" szpule można utylizować, a w celu uniknięcia sporadycznych przypadków wilgoci należy przechowywać je właściwie. Poniżej omówimy różne sposoby wykrywania wilgoci w filamentach oraz metody ich suszenia. Przedstawimy także, jak utrzymać odpowiednią jakość bez wilgoci.

Szybkość absorpcji wilgoci różni się w zależności od rodzaju filamentu. Niemniej jednak istnieją pewne ogólne cechy, które wskazują, że szpula jest mokra:

1. Powierzchnie odbite nie są typowe i mogą być teksturyzowane.

2. Tworzą się krople. W wyniku tego może wystąpić znaczne naprężenie.

3. Linie ekstruzji wyginają się.

4. Wysoka adhezja warstw. Detale wychodzą delikatne.

5. Podczas wyciskania filamentu może być słyszalne trzaskanie i trzepotanie.

Jeśli na praktyce widzisz podobne sytuacje, może być konieczne suszenie filamentu. Nawet jeśli pozostawisz różne higroskopijne materiały wilgotne na jedną noc, mogą wystąpić problemy. Obejmuje to elastyczne materiały, PVA, PETG, nylon i inne.

Aby zapobiec problemowi z wchłanianiem wilgoci przez filament, można użyć metod suchego przechowywania, które zostaną omówione dalej w artykule. Teraz interesuje nas, jak suszyć filament po jego uszkodzeniu. Musimy zapewnić jakość i wytrzymałość wydruku bez wilgoci.

Istnieje kilka skutecznych metod suszenia filamentu, które różnią się stopniem skomplikowania. Przeanalizujemy główne metody, które pomogą wysuszyć filament i używać go w drukarce 3D.

 

Sposób 1: Suszarka do włosów

Obecnie na rynku dostępne są specjalne urządzenia do suszenia filamentu. Te urządzenia zostały specjalnie zaprojektowane do użytku w druku 3D. Mają one dodatkowe opcje, które pozwalają szybko osiągnąć pożądany rezultat.

Użytkownicy mogą wybierać spośród różnych rodzajów suszarek na włosy. Wszystkie są proste w użyciu. Sposób działania polega na umieszczeniu jednej lub kilku szpul wewnątrz urządzenia, a następnie wybraniu odpowiednich ustawień. Suszarka efektywnie wykona swoją pracę.

Najczęściej do uruchomienia suszarki do włosów konieczne jest źródło zasilania. Działa ona poprzez element grzejny, który tworzy ciepłe środowisko. Wilgoć z otoczenia i filamentu zostanie odparowana pod wpływem ciepła. Użytkownik może samodzielnie ustawić odpowiednią temperaturę. Ten parametr zależy od rodzaju filamentu, który ma być suszony. W niektórych urządzeniach można także ustawić ograniczenie czasowe za pomocą timera.

Po zakończeniu ustawionego czasu użytkownik będzie mógł wyjąć szpulę. Wtedy nie powinno być na niej wilgoci. Niektóre rodzaje suszarek posiadają specjalne urządzenia do podawania filamentu. Działają one jednocześnie z drukarką. Taki podejście pozwala na jednoczesne prowadzenie drukowania 3D i suszenie, co oszczędza nerwy i czas.

Urządzenie do suszenia filamentu Creality to jedno z najpopularniejszych urządzeń tego typu. Aparat skutecznie usuwa nadmierną wilgoć i przywraca filamentowi jego pierwotną jakość oraz wszystkie niezbędne właściwości. Suszarka pozwala również na przechowywanie filamentów po użyciu, co chronije przed wilgocią.

W urządzeniu można regulować czas pracy za pomocą pokrętła. Suszarka ma stałą temperaturę. W wyniku tego użytkownicy otrzymują wygodny proces kontroli i przechowywania filamentu.

 

Sposób 2: Piekarnik

Korzystanie z piekarnika jest najpopularniejszą i najprostszą metodą suszenia filamentu. Zadaniem użytkownika jest ustawienie temperatury niższej niż temperatura topnienia plastiku. Następnie przeprowadza się suszenie filamentu przez 4-6 godzin, aż cała wilgoć zostanie odparowana. Im dłuższy proces, tym suchszy będzie filament.

Programiści oferują optymalne poziomy temperatury dla różnych rodzajów filamentu:

- ABS, nylon - około 80°C;

- PLA - około 40-45°C.

Nie należy spieszyć się. Użytkownik powinien poczekać, aż piekarnik osiągnie wybraną temperaturę, zanim umieści w nim filament. Podczas nagrzewania wszystkie piekarniki mogą przekroczyć temperaturę, dlatego nie zaleca się wkładania filamentu przed osiągnięciem odpowiedniej temperatury. Wcześniejsze ułożenie filamentu może doprowadzić do jego roztopienia.

Zaleca się również używanie termometru w piekarniku, aby dokładnie określić temperaturę. To pozwoli na określenie, czy piekarnik utrzymuje wybraną temperaturę, czy przekracza ją. Jeśli zauważysz znaczące odchylenia, będziesz w stanie ochronić szpulę i cały plastik przed roztopieniem.

Należy także pamiętać, że ABS i inne materiały do druku 3D mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Dlatego warto zastanowić się z wyprzedzeniem, jakie przedmioty niejadalne znajdują się w piekarniku i jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po suszeniu.

 

Sposób 3: Suszarka do żywności

Jeśli nie masz dostępu do piekarnika, najlepszym rozwiązaniem do rozwiązania problemu będzie suszarka do żywności. Takie urządzenia znalazły szerokie zastosowanie do suszenia mięsa i owoców. Ich cechą charakterystyczną jest niższa temperatura pracy w porównaniu do piekarnika. Działa to na korzyść utrzymania optymalnej stabilności temperatury w wymaganych parametrach.

Wadą suszarek do żywności jest to, że mogą one się niewystarczająco nagrzewać. Ten problem jest bezpośrednio związany z materiałem roboczym. Zaletą suszarek jest ich okrągły kształt, który jest idealny do przechowywania szpul. Dla PLA temperatura powinna wynosić około 40-45°C. Dla nylonu i ABS - około 80°C lub maksymalna możliwa temperatura.

 

Prawidłowe przechowywanie

Rekomendowane jest przechowywanie szpul z filamentem w pomieszczeniu, w którym kontrolowana jest wilgotność powietrza. Przykłady to hermetyczne pudełka z workami i absorberami wilgoci. Można także używać specjalnie wykonanych na zamówienie suchych pojemników.

Można również używać urządzenia do suszenia filamentu Creality. To urządzenie pozwala przechowywać nici w stałej temperaturze. Ostateczny wybór najlepszego rozwiązania zależy od ciebie.

 

Gdzie kupić urządzenia w Polsce

 

Sklep Artline to renomowany i znany dostawca sprzętu komputerowego. Sprzedajemy tylko wysokiej jakości drukarki 3D, skanery, grawerki, części zamienne, filamenty, żywice oraz dodatkowe akcesoria. Ponadto oferujemy sprzęt sieciowy, urządzenia mobilne, baterie, akcesoria komputerowe i wiele więcej. Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdą Państwo pełen asortyment! Nasi specjaliści chętnie pomogą w dokonaniu wyboru

 

Move Center Sp. z o.o.

Szyszkowa 56C

02-285, Warszawa

NIP: 783 183 9789

Regon: 389504928

 

+22 378 44 40

 

info@artline.eu

 

Pytania

Jakie są objawy wilgotnego filamentu w drukarce 3D?
Wilgotny filament w drukarce 3D może objawiać się poprzez nierówne i teksturowane powierzchnie wydruków, powstawanie kropelek na filamentach, krzywe linie ekstruzji, słabą adhezję warstw oraz trzeszczenie i pękanie filamentu podczas ekstruzji. Jeśli zauważysz te objawy, filament prawdopodobnie wymaga wysuszenia.
Jakie są metody suszenia wilgotnego filamentu?
Istnieją różne metody suszenia wilgotnego filamentu, w tym użycie specjalnych suszarek do filamentu, piekarnika lub dehydratora do żywności. W przypadku piekarnika, ważne jest ustawienie temperatury poniżej temperatury topnienia filamentu i suszenie go przez 4-6 godzin. Dla ABS i nylonu zalecana temperatura to około 80°C, a dla PLA - około 40-45°C. Dehydratory do żywności są również skuteczne, zwłaszcza przy niższych temperaturach, co jest korzystne dla filamentów takich jak PLA