#3d-drukarki

Recenzja drukarki 3D ELEGOO Jupiter 6K

Recenzja drukarki 3D ELEGOO Jupiter 6K

Elegoo Jupiter 6K to duży drukarka 3D stworzona przez firmę Elegoo. Jest przeznaczona do profesjonalnego użytku i może być wykorzystywana do tworzenia dużych i skomplikowanych obiektów o dużym formacie. W tym artykule bliżej przyjrzymy się jego cechom i możliwościom.

 

Rozmiar i wygląd zewnętrzny

Zazwyczaj drukarki 3D żywiczne, nawet budżetowe, są dostarczane w gotowej do użycia postaci. Jednak nie w przypadku Jupitera. Montaż zajmuje około 30 minut i, jak twierdzą, "jest łatwiejszy niż drukarki FDM".

 

Czarna obudowa

Wymiary tej maszyny wynoszą 498 x 358 x 750 mm. Obudowa i szkielet są wykonane z blachy stalowej, a przednie drzwi są z tonowanego szkła. Drzwi otwierają się na 180°, co pozwala na pełne ich wyłączenie.

Jupiter stara się przełamać swoją całkowicie czarną kolorystykę czerwonymi akcentami, srebrną rączką na drzwiach i aluminiowymi uchwytami po bokach do podnoszenia. Z tyłu znajdują się 2 wentylatory, które pracują bardzo cicho. Z przodu umieszczony jest duży 5-calowy ekran dotykowy z zaktualizowanym interfejsem użytkownika utrzymanym w czarno-czerwonych kolorach.

 

Modularna wysokość

Pod czarną obudową Jupitera znajduje się drukowana platforma o wymiarach 277 x 156 mm i wysokości 300 mm wzdłuż osi Z. Jest to szczególnie duży obszar roboczy, szczególnie w porównaniu z popularnym bratem - Elegoo Saturn. Jupiter ma prawie dwukrotnie większą powierzchnię roboczą i wysokość w porównaniu z Saturnem. Innymi słowy, jeśli wcześniej zajmowaliście się drukiem na małych i średnich drukarkach 3D, to Jupiter wyda się wam ogromny.

 

Funkcje i wygoda użytkowania

Prostota tej drukarki 3D umożliwia szerokiemu gronu użytkowników, w tym tym, którzy nie mają doświadczenia w pracy z techniką ani oprogramowaniem, korzystanie z tego urządzenia. Sprawia to, że jest dostępna i przydatna w różnych branżach i dziedzinach.

 

System wyrównywania

Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech Jupitera jest system wyrównywania, z którym można się spotkać podczas pierwszej konfiguracji maszyny. Mówimy o dosłownym zderzeniu, ponieważ drukowana platforma może uderzyć w ekran. Na szczęście silniki krokowe przeskakują podczas takiego uderzenia, więc nie ma ryzyka uszkodzenia.

Zamiast zawieszenia stołu roboczego na kulkowym łączniku, który był dokładnie przykręcony dwoma śrubami z wewnętrznymi nakrętkami, Jupiter dostarcza cztery sprężynowe śruby do wyrównywania, dwie z tyłu do utrzymania płyty na miejscu oraz jedną dużą z podkładką do utrzymania talerza. Ponadto, w przeciwieństwie do wcześniejszych procedur resetowania drukarki do pozycji wyjściowej, ponowna kalibracja osi Z wyraźnie nie jest konieczna. Jeśli jednak po wyrównaniu stołu drukowanego formy wciąż uderza w ekran, dokręć sprężynowe śruby i, na wszelki wypadek, ponownie skalibruj oś Z.

 

Drukowana płyta

Mimo że sama drukowana forma o wymiarach 277 x 156 mm waży około 1,7 kg, płynnie porusza się w górę i w dół za pomocą podwójnych prowadnic liniowych Jupitera. Pamiętajcie, że im większy jest obszar odbicia, tym więcej żywicy spłynie na niego za każdym razem, gdy zostanie zanurzony w zbiorniku. Oznacza to, że po każdej warstwie trzeba podnosić większą wagę, a więc na odbicie działa większa siła fizyczna.

Niektórzy producenci dużych drukarek, takich jak Phrozen z Mega 8K, próbują temu przeciwdziałać, wypełniając drukowane formy otworami, aby jednocześnie zmniejszyć jej wagę i umożliwić nadmiarowi żywicy spływanie. W przypadku Jowisza jest podobnie. Skutkuje to znacznie mniejszym bałaganem podczas pracy z płytą poza maszyną.

Przełącznik na uchwyt zamiast rączki do zamocowania płyty na miejscu to doskonała poprawka, która ułatwia dokręcanie, zwłaszcza gdy ręce są zakryte żywicą. Jednak ma swoją wadę: podkładka przesuwa się w dół śruby na pół drogi i przeszkadza w ponownym umieszczeniu płyty.

Ekran 6K Rozmiar drukowanej formy jest oczywiście wynikiem 12,8-calowego monochromatycznego ekranu LCD. W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli przedseriowych, które miały podniesiony monitor, ta wersja już ma monochromatyczny ekran 6K, zamocowany na poziomie. Pod względem druku nie ma to znaczenia, ale ułatwia wyjmowanie i instalację ekranu, zmniejszając ryzyko pęknięcia zbiornika i wylania żywicy.

Obecność monochromatycznego ekranu oznacza szybkie utwardzanie warstwy. Dzięki jego rozdzielczości 5448 x 3064 pikseli możesz pracować z dokładnością do 51 mikronów. W zasadzie jest to ta sama rozdzielczość, jaką uzyskujesz na drukarkach 4K średniej wielkości.

Jeśli potrzebujesz szczególnie dokładnych odbitek, to Jupiter jest już nieco w tyle. Ale w rzeczywistości może być prawie niemożliwe zauważyć różnicę w rozdzielczości w codziennych projektach. Jednak liczby nie kłamią, i dla firmy, która chce zainwestować w dużą drukarkę polimerową 3D, może to być przełomowe.

 

System podawania żywicy

Jedną z najciekawszych cech Jowisza jest nowy automatyczny system podawania żywicy - funkcja, która zazwyczaj występuje w profesjonalnych drukarkach 3D takich jak Formlabs Form 3. Elegoo wprowadziło również niewielkie rozszerzenie zbiornika w formie lejka. Wkładając hermetycznie zamkniętą butelkę do urządzenia dnem do góry, elastyczna pokrywa stopniowo wypuszcza więcej cieczy, jeśli poziom żywicy w zbiorniku spadnie poniżej "poziomu morza".

Jednak należy zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze, butelka w pełni się opróżni sama, jeśli poziom żywicy spadnie poniżej otworu wypustowego pokrywy. Oznacza to, że ta funkcja działa naprawdę tylko wtedy, gdy masz kilka odbitek na platformie, które będą wymagały więcej niż pełny zbiornik (około dwóch litrów). A jeśli nie, to w zbiorniku zostanie znacznie więcej zbędnej żywicy, którą prawdopodobnie będzie trzeba później odciąć.

Nawet można używać dwóch różnych kolorów żywicy, nie mieszając ich wcześniej. Odbitki będą głównie miały jednolity odcień, z wyjątkiem pierwszych warstw.

 

Oświetlenie

Jupiter oświetla swoją komorę drukarską jak scenę za pomocą dwóch taśm LED w górnym rogu obudowy. Zapewnia to trochę widoczności, jeśli chcesz umieścić drukarkę w ciemnym zakątku. W razie potrzeby możesz go wyłączyć w ustawieniach.

 

Filtr węglowy

Na koniec, ma wbudowany filtr węglowy. Niektóre drukarki Elegoo, takie jak Mars 3 czy Mars 2 Pro, miały jeden wbudowany w dno. Połącz je razem, a otrzymasz wymienny filtr węglowy z zasilaniem USB, który znajduje się wewnątrz tylnej części komory drukarskiej i synchronizuje się z wentylatorami chłodzącymi maszynę.

Jeśli minie trochę czasu między zakończeniem druku a otwarciem komory, nie będziesz czuć tak silnego zapachu żywicy. Niemniej jednak pamiętaj, że te filtry węglowe przede wszystkim usuwają zapachy, a nie szkodliwe cząsteczki, więc lepiej pracować w masce.

 

Praca z Elegoo Jupiter 6K

Teraz, gdy oceniliśmy wygląd zewnętrzny i parametry wewnętrzne Jowisza, nadszedł czas, aby sprawdzić, czy drukuje on i zachowuje się tak samo dobrze, jak wygląda. Przejrzyjmy jego szybkość druku i interfejs użytkownika.

 

Szybkość druku

Im większa forma, tym wolniej się porusza, ponieważ za każdym razem, gdy odbitka oderwać się od folii FEP, tzw. efekt oddzielania może prowadzić do jej oderwania. Krótko mówiąc, druk w dużym rozmiarze wiąże się z własnym zestawem problemów, które nie wystąpią w takim samym stopniu na platformie mniejszego rozmiaru.

Warto zauważyć, że Jowisz jest szybszy niż znacznie mniejszy Saturn pod względem rozmiaru. Dla porównania, ten sam druk na Jowiszu zajmuje około 7,5 godziny, na Saturnie - 9 godzin. Oczywiście, możesz dostosować każdy profil, aby zmniejszyć wysokość podnoszenia o kilka milimetrów lub nieco zwiększyć prędkość, ale prawdopodobnie da to tylko pewien efekt.

 

Slicer

Mówiąc o profilach slicera: Jupiter ma zainstalowany jeden z paneli LCD CBD-Tech. Matka firma ChiTu Systems jest wiodącym OEM producentem płyt sterujących, dostarczając drukarki popularnych producentów, takich jak Elegoo czy Phrozen. Jupiter jest także kompatybilny z oprogramowaniem Lychee.

 

Interfejs użytkownika

Razem z płytą główną jest firmware ChiTu. Interfejs użytkownika Elegoo Jupiter 6K to połączenie przycisków, ekranu dotykowego i złączy do podłączenia zewnętrznych urządzeń. W górnej części urządzenia znajdują się przyciski sterowania, takie jak włączanie/wyłączanie, głośność i ustawienia. Obok nich znajduje się ekran dotykowy, na którym wyświetlane są informacje dotyczące pracy drukarki, w tym wybór modelu i parametry druku.

Na przedniej stronie znajdują się złącza USB do podłączenia pendrive'a i przewodów do przesyłania modeli druku. Jupiter ma również port sieciowy do podłączenia do komputera lub lokalnej sieci. Pozwala to zarządzać drukarką i przesyłać modele do druku bez użycia pendrive'a. Ogólnie rzecz biorąc, interfejs użytkownika Elegoo Jupiter 6K jest dość intuicyjny i łatwy w obsłudze dla użytkowników na wszystkich poziomach zaawansowania.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, warto powiedzieć, że praca z drukarką Jupiter przyniesie ci satysfakcję. Mając wymiary 277 x 156 x 300 mm, zapewni on przyzwoity wolumen druku, który jest ponad dwukrotnie większy niż wynik średnich maszyn typu Saturn, zachowując przy tym dostępność. Jest wyposażony w laserowy moduł projekcyjny, który zapewnia doskonałą jakość z wysoką szczegółowością. Druk na Elegoo Jupiter 6K umożliwia tworzenie skomplikowanych i precyzyjnych modeli z użyciem różnych materiałów. Ta drukarka obsługuje różne rodzaje żywic, w tym standardowe, przezroczyste i elastyczne materiały. Dzięki Elegoo Jupiter 6K można tworzyć prototypy, biżuterię, zabawki, upominki i wiele innych projektów.