Urządzenia peryferyjne komputera
Urządzenia peryferyjne komputera
Myszki komputerowe
Myszki komputerowe
Klawiatury komputerowe
Klawiatury komputerowe
Uchwyty do monitorów
Uchwyty do monitorów
Elektrogeneracja
Elektrogeneracja
Falowniki
Falowniki

Producent (marka)

Rodzaj

Liczba faz

Maksymalny prąd ładowania

Podzespoły komputerowe
Podzespoły komputerowe
Karty graficzne
Karty graficzne

Producent (marka)

Układ graficzny

Przeznaczenie

Współczynnik kształtu

Głębokość bitowa magistrali pamięci

Pojemność pamięci

Rodzaj pamięci

Liczba wentylatorów, szt.

Dyski SSD
Dyski SSD

Producent (marka)

Pojemność

Czynnik kształtu

Zasilacze
Zasilacze

Producent (marka)

Zużycie energii

Rozmiar wentylatora, mm

#3d-drukarki

Recenzja Creality Sonic Pad

Recenzja Creality Sonic Pad

Obecnie dużą popularnością cieszy się firmware Klipper. Doprowadziło to do tego, że wielu producentów drukarek 3D oferuje na rynku urządzenia, na których domyślnie zainstalowano to oprogramowanie.

Firma Creality zaproponowała swoje rozwiązanie tego problemu. Dodali firmware do już istniejących urządzeń. Specjalne urządzenie Creality Sonic Pad ma pewne podobieństwa do tabletu na systemie Linux. Urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do drukarek firmy Creality, ponieważ to na nim odbywa się konwersja z Marlin.

Dalej omówimy, czym jest Creality Sonic Pad. Przetestujemy go i zobaczymy, na ile jest przydatny dla użytkowników.

 

 

Spis treści:

 

  1. Dostawa i opakowanie
  2. Design
  3. Specyfikacje
  4. Kreator instalacji
  5. Interfejs webowy i konfiguracja
  6. Testowe wydruki za pomocą Creality Sonic Pad
  7. Wnioski: czy warto kupić Creality Sonic Pad?
  8. Gdzie można kupić tablet do zarządzania drukarką 3D Creality Sonic Pad (Klipper)?

 

 

Dostawa i opakowanie

 

Urządzenie dostarczane jest w dużym pudełku przypominającym opakowanie tabletu. W zestawie znajduje się samo urządzenie, różne adaptery, kable i czujnik ADXL.

 

 

Design

 

Kiedy użytkownicy po raz pierwszy zobaczą urządzenie, mogą pomyśleć, że to tablet z małym wyświetlaczem klasy budżetowej. Creality Sonic Pad składa się z kolorowego ekranu o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024x600. Z tyłu znajduje się interfejs zasilania, dwa porty USB A, oraz port RJ-45. Jeśli chcesz podłączyć czujnik dotykowy ADXL, użyj odpowiedniego portu.


Dodatkowe porty USB A znajdują się po lewej stronie urządzenia. Po prawej stronie widzimy dwa wskaźniki i przycisk zasilania. Aby wygodnie korzystać z Sonic Pad, posiada on składany stojak, który umożliwia pracę w pozycji pionowej, co jest bardzo wygodne podczas drukowania.

 

 

Specyfikacje

 

 

Ekran dotykowy IPS

Jak już wspomniano, tablet ma ekran o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024x600. Nie należy myśleć, że takie niskie rozdzielczości są niewystarczające do realizacji zadań. Pracując z Sonic Pad, chcemy podkreślić jego wysoką jakość obrazu, choć oczekiwaliśmy co najmniej Full HD. W tablecie użyto tematycznej wersji Klipper Screen. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć jej interfejs.

 

 

 

 

 

Chip Creality T800 z 2 GB RAM

Bez uwzględnienia tej części nasza recenzja byłaby niekompletna. Sprawdziliśmy, jaki dokładnie chip jest używany w Sonic Pad. Urządzenie wykorzystuje firmowy CR-T800C.

Aby zapewnić odpowiedni poziom temperatury, zastosowano aluminiową płytkę z termopodkładkami. Pokrywa ona Wi-Fi, RAM i procesor, co pozwala osiągnąć wymagane rezultaty. Taki system chłodzenia wytrzymuje nawet zwiększone obciążenia, kiedy wydziela się dużo ciepła.

Dzięki modułowej budowie urządzenia, jest ono łatwe do naprawy. Łatwo można też wymienić uszkodzone porty. Dodatkowo w tablecie dostępny jest głośnik.

Czujnik ADXL

Głównym celem tego czujnika jest kalibracja sygnału wejściowego.

Cechą charakterystyczną firmware Klipper jest możliwość uzyskania informacji o rezonansie drukarki 3D w osiach X i Y. Następnie można wykonać kalibrację sygnału wejściowego. Ta opcja jest bardzo ważna. Jest to kolejny powód, dla którego warto używać Klipper do przyspieszenia pracy urządzenia bez pogorszenia jakości produktu.

Jeśli będziesz używać tego czujnika, będziesz musiał zamontować uchwyt na drukarce. W zestawie z tabletem znajduje się pendrive USB z plikami do wydrukowania tego elementu. Takie mocowanie można zastosować na ekstruderze, aby skalibrować oś X. Nie ma odpowiedniej funkcji dla osi Y.

 

Podczas wykonywania takiej kalibracji następuje kolejno pomiar w osiach X i Y. W tym celu należy stale zmieniać położenie czujnika, co jest dość trudne i czasochłonne.

 

Bezprzewodowe i przewodowe połączenia sieciowe

Urządzenie umożliwia korzystanie z kilku typów połączeń. Do połączeń bezprzewodowych stosuje się Wi-Fi 802.11 b/g/n. Jeśli chcesz podłączyć tablet kablem, można użyć interfejsu RJ45, który ma prędkość transmisji danych 100 Mb/s.

Obecnie Wi-Fi jest wystarczająco niezawodnym sposobem połączenia z siecią. Jednak wielu użytkowników nadal korzysta z technologii przewodowych, dlatego RJ45 nadal pozostaje aktualny.

 

Porty USB 2.0

Do podłączenia do drukarki 3D użytkownikom wystarczy jeden port USB. W Sonic Pad użyto czterech portów USB 2.0. Te dodatkowe porty można wykorzystać do podłączenia kamery internetowej. Są one niezbędne do tworzenia zdjęć w zwolnionym tempie i zdalnego monitorowania procesu pracy.

 

Moc

Przeprowadziliśmy również testy, ile energii zużywa ten tablet. Wartość ta wynosi 8 W.

Te pomiary wykonaliśmy za pomocą inteligentnego gniazdka Blitzwolf, które pokazuje moc zużywaną przez urządzenie.

 

 

Kreator instalacji

 

W ramach eksperymentu przeprowadziliśmy instalację Klipper na urządzeniu Ender 3 S1 Pro. Jest to bardzo prosty i zrozumiały proces, z którym poradzi sobie nawet nowicjusz. Jest to jeszcze łatwiejsze niż zwykła instalacja firmware.

 

Interfejs webowy i konfiguracja

 

W tym tablecie domyślnie zainstalowano i skonfigurowano Creality Fluidd. Oczekiwaliśmy tego kroku od Fluidd.

 

Zdecydowaliśmy się na załadowanie konfiguracji Klipper dla Ender 3 S1 Pro. Po sprawdzeniu konfiguracji PID zobaczyliśmy, że wszystko jest w porządku.

Tutaj widzimy standardową konfigurację dla firmy Creality. Wszystko jest bardzo proste, konfiguracja pracy urządzenia jest minimalna. Wykorzystywana jest wartość przyspieszenia 5000, ale nie ma tutaj formowania wejścia ani wartości przedsprężenia. Wszystko jest bardzo proste, ale drukarka działa normalnie.

Zazwyczaj użytkownik musi przeprowadzić kalibrację tych wartości, wszystko zależy od konkretnego modelu drukarki 3D. Oczekiwaliśmy, że niektóre parametry będą domyślnie skonfigurowane. Przy obecnych ustawieniach korzystanie z Klipper na Ender 3 S1 Pro nie przyniesie żadnych korzyści. Urządzenie będzie działało z większym przyspieszeniem, a jakość druku pogorszy się w porównaniu ze standardowym firmware.

Nowicjusze będą mogli szybko zainstalować Klipper, ale jak wtedy przeprowadzą odpowiednią konfigurację dla swojej drukarki 3D? Tablet Sonic Pad jest produktem, który jest stale udoskonalany. W przyszłości mogą pojawić się nowe aktualizacje firmware, które rozwiążą wszystkie istniejące problemy.

Zauważyliśmy jeszcze jedno wąskie miejsce w tym tablecie. Jest to brak połączenia SSH. Bez tej opcji nie można ręcznie skompilować firmware dla innych urządzeń, które obecnie nie są obsługiwane.

Firma Creality oferuje instrukcję użytkownika, w której opisuje, jak przeprowadzić ten proces na maszynie wirtualnej. Wszystko to jest bardzo skomplikowane, dlatego niektórzy użytkownicy mogą sobie z tym nie poradzić. Łatwiej byłoby dostarczyć gotowe dane SSH z lokalnym firmware.

 

 

Testowe wydruki za pomocą Creality Sonic Pad

 

Kostka kalibracyjna Voron 40 mm

Na początek postanowiliśmy wykonać test z kostką kalibracyjną o wymiarach 40 mm. Użyliśmy naszego profilu Ender 3 S1 Pro Klipper. W tym projekcie prędkość druku wynosiła około 100 mm/s. W rezultacie otrzymaliśmy gorszą jakość w porównaniu do standardowych ustawień. Prędkość druku była szybka, ale rezonans był duży. Krawędzie nie były tak czyste, jak się spodziewaliśmy.

 

3D Benchy

W drugim teście wydrukowaliśmy Benchy, używając podobnego profilu cięcia. W wydrukowanym modelu zauważyliśmy problemy z rezonansami. W niektórych miejscach modelu jakość druku była niestabilna. Problemy z chłodzeniem wynikają z wyższej jakości druku, które nie są brane pod uwagę przy ustawieniu wartości przyspieszenia 5k w Creality.

 

 

Wnioski: czy warto kupić Creality Sonic Pad?

 

Creality Sonic Pad ma dobrą specyfikację, w przeciwieństwie do innych podobnych urządzeń. Jego jedyną wadą jest brak odpowiedniej konfiguracji firmware dla drukarek 3D. Gdyby twórcy dodali tę opcję, tablet stałby się najbardziej atrakcyjnym urządzeniem na rynku.

Użytkownicy muszą samodzielnie przeprowadzić kalibrację i dokonać niezbędnych ustawień, co wymaga pewnych wysiłków. Zamiast tego specjaliści z Creality mogliby poświęcić trochę czasu i zaoferować klientom w pełni gotowy produkt.

W rezultacie Creality Sonic Pad jest dobrym rozwiązaniem na rynku. Jeśli użytkownik już pracował z Klipper i jest gotów przeprowadzić dodatkową kalibrację, nie będzie miał problemów z korzystaniem z tabletu.

 

 

 

Gdzie można kupić tablet do zarządzania drukarką 3D Creality Sonic Pad (Klipper)?

 

Przy wyborze takiego sprzętu warto zwrócić się do profesjonalistów. Tablet Creality Sonic Pad można kupić w sklepie internetowym Artline. Nowa wersja tego urządzenia jest kompatybilna z wieloma drukarkami. To doskonała okazja dla użytkowników, którzy chcą zwiększyć funkcjonalność swojej drukarki 3D.

 

Szyszkowa 56C, 02-285 Warszawa, Poland

 

+22 378 44 40

info@artline.eu

 

Pytania

+ Do czego służy Creality Sonic Pad?
To specjalna platforma do monitorowania i zarządzania drukarką 3D.
+ Czy Sonic Pad posiada interfejsy bezprzewodowe?
Jako interfejs bezprzewodowy tutaj wykorzystywane jest Wi-Fi.
+ Czy Creality Sonic Pad jest kompatybilny z Ender 3?
Ten tablet jest kompatybilny z większością drukarek FDM dostępnych na rynku, w tym także z Ender 3.