Urządzenia peryferyjne komputera
Urządzenia peryferyjne komputera
Myszki komputerowe
Myszki komputerowe
Klawiatury komputerowe
Klawiatury komputerowe
Uchwyty do monitorów
Uchwyty do monitorów
Elektrogeneracja
Elektrogeneracja
Falowniki
Falowniki

Producent (marka)

Rodzaj

Liczba faz

Maksymalny prąd ładowania

Podzespoły komputerowe
Podzespoły komputerowe
Karty graficzne
Karty graficzne

Producent (marka)

Układ graficzny

Przeznaczenie

Współczynnik kształtu

Głębokość bitowa magistrali pamięci

Pojemność pamięci

Rodzaj pamięci

Liczba wentylatorów, szt.

Dyski SSD
Dyski SSD

Producent (marka)

Pojemność

Czynnik kształtu

Zasilacze
Zasilacze

Producent (marka)

Zużycie energii

Rozmiar wentylatora, mm

#doradzamy-co-wybrac

AMD Ryzen 5 7600X w porównaniu do Intel Core i5-13600K.

AMD Ryzen 5 7600X w porównaniu do Intel Core i5-13600K.

W tym artykule przedstawimy wyniki testów z dużym porównaniem procesorów AMD Ryzen 5 7600X i Intel Core i5-13600K. W naszych testach wykorzystaliśmy 54 gry w 3 różnych rozdzielczościach. Procesory działały na stanowisku testowym z kartą graficzną GeForce RTX 4090, co pozwoliło nam wyodrębnić wiele ciekawych sytuacji.

 

 

Treść:

  1. Właściwości testów
  2. Wskaźniki
  3. Dane dotyczące wydajności
  4. Zużycie energii
  5. Wnioski
  6. Gdzie kupić procesory AMD Ryzen 5 7600X i Intel Core i5-13600K

 

 

Właściwości testów

 

Wcześniej szczegółowo przeanalizowaliśmy te procesory, przyjrzeliśmy się wynikom testów w grach oraz porównaliśmy różne konfiguracje płyt głównych i pamięci. Pozwoliło nam to określić, które komponenty są najbardziej wartościowe. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki poprzednich testów były mniej więcej równe.

Mikroprocesor 13600K miał zaletę w postaci zwiększonej wydajności. 7600X oferował doskonałą wydajność energetyczną i wsparcie wysokiej jakości platformy, którą można w przyszłości znacznie rozbudować.

Informatycy mogą znaleźć różne argumenty przemawiające za jednym lub drugim procesorem. Postanowiliśmy przeprowadzić szerokie testy z wykorzystaniem dużej liczby gier komputerowych. Pozwoli to odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących najlepszego procesora do gier.

Przyjrzyjmy się naszym systemom testowym. Do pracy z mikroprocesorem Ryzen 5 7600X wykorzystano następujące komponenty:

  • Płyta główna MSI MEG X670E Ace;
  • DDR5-6000 CL30 RAM, jeden slot z 32 GB pamięci.

W testach wykorzystano poniższą ławkę dla Core i5-13600K:

  • Płyta główna MSI Z790 Tomahawk;
  • Pamięć RAM DDR5-6400 CL32, jeden pas o pojemności 32 GB.

Warto od razu zaznaczyć, że pamięć DDR5-6400 dla procesorów Intela nie jest obsługiwana przez gniazdo AM5. Nie posiada wsparcia EXPO, a technologia HMR nie jest załadowana. Okazuje się, że trzeba ręcznie skonfigurować pamięć RAM. Większość użytkowników nie chce poświęcać czasu na tę pracę. Nawet podczas wykonywania zadań na 6400 prędkość wymaga częstotliwości 2133 MHz, a tylko najlepsze upychanie jest w stanie osiągnąć tę wartość przy zachowaniu stabilnej pracy.

W rzeczywistości DDR5-6000 to limit dla nowej generacji procesorów Ryzen 7000. Jednocześnie procesory Intela 13. generacji wykazują doskonałą wydajność podczas korzystania z pamięci DDR5-6400, a nawet mogą przekroczyć tę wartość. Wynika z tego, że w testach procesor Intela będzie działał z wyższym taktowaniem pamięci RAM, ponieważ obsługuje ten typ pamięci. Procesory Zen 4 generacji nie osiągną takiej wydajności.

Do testów wybraliśmy nową i najmocniejszą obecnie kartę graficzną GeForce RTX 4090. Gry będą działały na systemie Windows 11. Wspomnieliśmy już, że procesory zostaną przetestowane na 54 grach. Jednocześnie musieliśmy zrezygnować z kilku popularnych gier, ponieważ nie są one praktyczne i przydatne do testów. Mówiąc wprost, nie są one przeznaczone do użytku na wydajnym sprzęcie ze względu na ograniczenia liczby klatek na sekundę.

Do takich gier należą Star Wars Jedi Fallen Order, Control, God of War. W tej kategorii znalazły się gry, które były maksymalnie obciążone nawet w rozdzielczości 1440p z włączonym ograniczeniem klatek. W teście nie uwzględniliśmy również gry Flight Simulator od Microsoftu. Wynika to z faktu, że przez długi czas nie mogliśmy się do niej zalogować z powodu błędu wyszukiwania serwera. Okazuje się, że Microsoft Store nie jest stabilny, więc proces testowania dostępnych tam gier staje się utrudniony lub niemożliwy. Poniżej przyjrzymy się bliżej wynikom.

 

 

Wskaźniki

Testy rozpoczynamy od gry Fortnite. W wynikach widzimy podobną wydajność tych dwóch procesorów. Należy zauważyć, że 13600K wykazał spadek tuż powyżej niskiego 1%, a poprawa wyniosła około 5%. Jednocześnie 7600X ma o 5% wyższy średni frame rate.

Znaczącą różnicę zauważono w formacie 4K. Tam procesor 13600K dostarczył 8% więcej niż niski 1%. To niewielka różnica, ale obu urządzeniom udało się osiągnąć wyższą liczbę klatek na sekundę w teście meczu Team Rumble.

Przejdźmy do najbardziej zagmatwanego testu w tej serii, czyli Battlefield V. Po usunięciu limitu 200 klatek na sekundę, 1% niskich w obu konfiguracjach był niemal identyczny. Średnia liczba klatek na sekundę w 7600X była o 36% szybsza w 1080p i o 56% w 1440p. Może to być szokiem dla użytkowników, gdyż w 4K margines wynosił 50%. Czasami wydawało nam się, że przeprowadzamy testy w dwóch różnych grach. Po kilku próbach udało nam się uzyskać takie same wyniki.

Nie mogliśmy zrozumieć, co dokładnie powstrzymuje procesor 13600K. W dwóch przypadkach limit został ustawiony na 900 klatek na sekundę. Następnie trzykrotnie sprawdziliśmy ustawienia jakości gry i wszystko było ustawione poprawnie. Możliwe, że wystąpił błąd dla rdzenia E, ale będziemy musieli poświęcić więcej czasu na zbadanie tej kwestii.

Zakładając, że dostrzegliśmy błąd w Battlefield V, przeszliśmy do testowania nowej wersji Battlefield 2042. W niej 13600K pokazał dobre wyniki, przewyższając 7600X w dwóch trybach: 1080p i 1440p.

Tutaj możemy zauważyć, że 1% low jest o 16% większy od procesora Intela. Ma on 7% wzrost średniej liczby klatek na sekundę. W przypadku osiągnięcia rozdzielczości 4K, gra jest ograniczana przez GPU. Biorąc pod uwagę, że do tej rywalizacji użyliśmy średnich ustawień jakości, możemy zauważyć, że oba procesory wykazały się dość szybką wydajnością. Takie podejście prawie zawsze prowadzi do ograniczonej wydajności GPU.

Gra Horizon Zero Dawn preferuje procesory Ryzen. W przeciwieństwie do Battlefield V, tutaj nie ma żadnych błędów, ponieważ monitorowaliśmy oba procesory przez dłuższy czas.

W tym przykładzie 7600X wykazał o 21% wyższy 1% niskich i o 29% wyższy średni poziom klatek na sekundę. Podobna sytuacja miała miejsce przy wykorzystaniu rozdzielczości 1440p. Pomimo tych wyników, 13600K wykazał silniejszy 1% lows w 4K, choć średnia liczba klatek na sekundę była znacznie niższa. W rezultacie ogólna wydajność pozostała mniej więcej taka sama ze względu na charakterystykę GPU.

Rainbow Six Siege najlepiej sprawdza się na procesorze 7600X ze względu na wysoką liczbę klatek na sekundę. W 1080p zarejestrowaliśmy 722 klatki na sekundę w porównaniu do 626 klatek na sekundę przy 13600K. Nie jesteśmy pewni, czy ta różnica jest znacząca, ale 1% niskich był prawie 20% wyższy w przypadku procesora AMD.

Podobny trend odnotowano w rozdzielczościach 1440p i 4K. Gra różni się tym, że jest mocno związana z GPU, więc w większości przypadków liczba klatek na sekundę będzie równa.

Przejdźmy teraz do gry Halo Infinite. Ławka oparta na 13600K zyskała 16% przewagi w 1080p, uzyskując 213 klatek na sekundę, choć 1% low poprawił się tylko o 6%. Następnie w 1440p przewaga mikroprocesora Intela zmalała do 7%, a potem w 4K o kilka klatek szybszy był 7600X. To zaskakujące, ale podobną sytuację odnotowano w wielu grach.

Wydajność Doom Eternal była taka sama podczas działania na każdym procesorze. Można to zauważyć w 1% niskich wartości. Średnia liczba klatek na sekundę na 13600K jest o 5% wyższa, ale wielu użytkowników prawdopodobnie nie zauważy różnicy między 564 a 595 fps.

Wielu graczy skarżyło się na wydajność Gotham Knights. Nasze testy wykazały, że gra jest naprawdę bardzo zła. Nawet na karcie graficznej RTX 4090 nie byliśmy w stanie osiągnąć 120 fps w 1080p. W praktyce zauważyliśmy podobne ograniczenia wydajności dla trzech wykorzystanych rozdzielczości. Możemy stwierdzić, że wydajność w Gotham Knights stoi na niskim poziomie, a 13600K był o 8% szybszy.

Forza Horizon 5 nie stawia znaczących wymagań procesorowi. Włączyliśmy tę grę do naszego benchmarku, aby zobaczyć, jakie są wyniki. Jest to typowa sytuacja widoczna w większości gier. W rzeczywistości zobaczyliśmy niemal identyczną wydajność obu mikroprocesorów.

W teście multiplayer Call of Duty: Modern Warfare II zobaczyliśmy, że 13600K jest o 12% szybszy, co widać przy porównaniu 1% lowów w 1080p. Chociaż porównując średnią częstotliwość, różnica wynosi 6%.

Margines ten ulega znacznemu zmniejszeniu w rozdzielczości 1440p, po czym znika w 4K. Dlatego technicznie i5 był wydajniejszy, w większości przypadków margines ten był nieistotny.

Przyjrzyjmy się teraz wynikom przy ustawieniach ultra jakości. Widzimy, że wydajność procesorów jest niemal identyczna, gdyż możliwości gry ogranicza karta graficzna. Wyniki są podobne jak w przypadku gry Forza Horizon 5.

Imponująca wizualnie gra dla jednego gracza Red Dead Redemption 2 to wymagający procesor. 7600X wyszedł na prowadzenie z 6% przewagą wydajności w naszych benchmarkach. Nie jest to próg wydajności, z którego można być dumnym, biorąc pod uwagę, że za remis uznajemy różnicę 5% lub mniej.

Ostatnią grą, której przyjrzymy się bliżej jest PUBG. Zaskoczyło nas, że 7600X wypadł lepiej, mimo że 1% lowów był niemal identyczny. Mimo to 7600X wygrywa w średniej liczbie klatek na sekundę aż o 13%. Wynik ten jest godny uwagi.

 

 

Dane dotyczące wydajności

 

Na podstawie omówionych powyżej benchmarków, procesory 13600K i 7600X wydają się być podobne pod względem wydajności w grach. Nie przyjrzeliśmy się szczegółowo wszystkim grom z naszej listy 54 gier. Spójrzmy na wykres porównawczy, aby uzyskać pełny obraz.

Na podstawie naszych 12-growych benchmarków, 7600X przewyższa swojego rywala 13600K o 3%. Kiedy rozszerzyliśmy nasze benchmarki do 54 gier, 7600X był o 5% szybszy. Jeśli usuniemy wyniki z Battlefield V, które mogą zawierać błąd spowodowany problemami z rdzeniem E, 7600X jest tylko 4% szybszy od swojego przeciwnika. W każdym razie uważamy, że różnica 5% jest nieistotna, więc otrzymujemy remis.

Pomimo zastosowania najszybszej karty graficznej, wydajność w niskich rozdzielczościach jest niemal identyczna. 13600K i 7600X to bardzo szybkie procesory do gier. Mówimy to po 70+% testowanych gier.

Przewaga ta maleje w 1440p, a wyjątkiem jest tylko Battlefield V. Średnio 7600X jest o 3% szybszy, jeśli wyjmiemy Battlefield V.

W rozdzielczości 4K 7600X jest tylko o 1% szybszy, wyłączając Battlefield V. W prawie połowie testowanych gier różnica wynosi 1% lub mniej. Jest to wymowna informacja dla osób, które korzystają z karty RTX 3080 lub wolniejszej w 1440p. Nie zawsze jednak tak jest w przypadku gier eSportowych z niskimi ustawieniami jakości.

 

 

Zużycie energii

 

Przyjrzyjmy się zużyciu energii przez system podczas grania z RTX 4090. W 6 grach, które szczegółowo zbadaliśmy, 13600K zużywał średnio 14% więcej energii niż 7600X. Nie jest to znacząca różnica.

W wielu przypadkach mówimy o 60 lub więcej watów z marginesem prawie 120 watów. Różnica jest absurdalna. Prowadzi to do rozczarowującego wniosku, że Ryzen 5 jest lepszy w chłodzeniu. W każdym razie, do chłodzenia trzeba użyć mocnego coolera. Jeśli szukasz zmniejszenia zużycia napięcia lub poprawy ustawień poboru mocy, 7600X jest w najlepszej pozycji.

 

 

Wnioski

 

Przedstawiliśmy szczegółową recenzję wydajności w grach dla procesorów Core i5-13600K i Ryzen 5 7600X. Oba urządzenia to wydajne procesory do gier, które zapewniają doskonałą wydajność w grach.

Zaletą Core i5-13600K jest wyższa wydajność, gdyż potrafi on efektywnie wykorzystać rdzenie E. Daje mu to znaczną przewagę nad 7600X. Jeśli lubisz podkręcać i podrasowywać pamięć, eksperci twierdzą, że 13600K to najlepszy wybór.

Użytkownicy mają też dostęp do dużej liczby płyt głównych za mniej niż 200 dolarów, dzięki temu, że procesor obsługuje płyty z serii 600. Istnieje również wsteczna kompatybilność z pamięcią DDR4. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać ze starszej pamięci, która jest tańsza.

Poziom wydajności DDR4 jest bezpośrednio związany z procesorem, więc pojemność będzie niższa niż w przypadku DDR5. Jeśli budujesz nowy komputer lub chcesz uaktualnić swój system, zaleca się, abyś już teraz zwrócił uwagę na pamięć DDR5.

Zaletą Ryzen 5 7600X jest to, że jest to wydajniejszy procesor, który pobiera mniej energii. Teoretycznie powinno to poprawić proces chłodzenia, choć ten niuans nie odgrywa dużej roli. Prawdziwą zaletą Ryzenów 5 jest platforma AM5, która będzie obsługiwać jeszcze co najmniej dwie generacje procesorów. Jeśli użytkownik kupi taką platformę już teraz, będzie miał duże możliwości dalszej rozbudowy systemu.

W naszym teście nie ma dobrej lub złej opcji. Standardowo oba procesory to doskonałe produkty. Użytkownik musi dokonać wyboru między trwałością platformy a wyższą wydajnością.

 

 

Gdzie kupić procesory AMD Ryzen 5 7600X i Intel Core i5-13600K

 

Te dwa mikroprocesory dostępne są w sklepie internetowym Artline. Firma ta oferuje wyłącznie sprawdzone produkty w rynkowej cenie. Jeśli zdecydowałeś, który procesor chcesz kupić, możesz w każdej chwili złożyć zamówienie. W katalogu Artline znajdziesz również duży wybór gotowych komputerów opartych na tych procesorach.

 

 

info@artline.eu

Pytania

+ Który procesor jest najlepszy do grania w Fortnite w 1080p?
Najlepsze wyniki dla Fortnite w tym rozszerzeniu pokazuje 7600X. Jednocześnie opóźnienie 13600K jest nieznaczne.
+ Który procesor będzie priorytetem dla gier 4K?
W tej rozdzielczości oba omawiane procesory wykazują w przybliżeniu równe wyniki. Gracz nie zauważy różnic między żadnym z mikroprocesorów.
+ Czy warto zainwestować w Ryzen 5 7600X?
Procesor ten obsługuje zarówno gniazda AM5, jak i DDR5. Technologie te będą istotne jeszcze przez kilka lat, więc można uznać zakup 7600 za opłacalną inwestycję.