#poradniki-do-gier

Komputer do gry STALKER Call of Pripyat

Kup komputer dla gry Stalker Call of Pripyat

STALKER Call of Pripyat – to strzelanka komputerowa stworzona przez ukraińską firmę GSC Game World w 2009 roku na platformę Microsoft Windows.

 

 

Treść:

  1. Komputery do gier dla graczy
  2. O grze
  3. Wymagania systemowe PC dla gier STALKER Call of Pripyat
  4. Recenzja gry STALKER Call of Pripyat
  5. Atmosfera
  6. Gameplay
  7. Grafika
  8. Wybór najlepszego PC dla STALKER Call of Pripyat by ARTLINE
  9. Pytania i odpowiedzi

 

 

O grze

 

Wcielamy się w postać majora Degtyareva, który bada sprawę helikopterów wojskowych, które w niewyjaśnionych okolicznościach rozbiły się w Strefie.

Gra otrzymała wysokie oceny zarówno od krytyków, jak i graczy.

 

 

Wymagania systemowe PC dla gier STALKER Call of Pripyat

 

Wymagania systemowe STALKER dla The Call of Pripyat w 2023 roku zapewniają dawkę nostalgii, więc zostawimy je tutaj.

 

Wymagania systemowe STALKER Call of Pripyat

  • Procesor: Intel Pentium 4 / AMD XP 2200
  • PAMIĘĆ RAM: 768 megabajtów
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce TM 5700 / ATI Radeon 9600
  • System operacyjny: Windows XP

 

 

Recenzja gry STALKER Call of Pripyat

 

Atmosfera

Call of Pripyat jest przez wielu uważane za najlepszą część serii S.T.A.L.K.E.R. i nie bez powodu, ponieważ GSC naprawdę udało się doprowadzić wszystko do perfekcji w tej grze, a także znacznie rozszerzyć granice Strefy. Istnieją pewne negatywne aspekty: niektórzy nazywają fabułę gry nudną, a niektórym nie podoba się nieco zaktualizowana grafika, która dostosowuje się do atmosfery. Nas jednak martwi coś zupełnie innego: czy The Call of Pripyat będzie grywalne w 2023 roku?

Call of Pripyat już od pierwszych sekund daje do zrozumienia najważniejszą rzecz - strzelanie jest teraz na odpowiednim poziomie. Nie trzeba już wystrzeliwać pocisku z kałasza, by urwać komuś głowę, grając w tę żmudną loterię. Teraz wszystko jest w jak najlepszym porządku i nie ma żadnych problemów z bronią na początkowych etapach. Wyciągnąłem lornetkę, wypatrzyłem coś ciekawego i ruszyłem w długą podróż na spotkanie przygody. Lokacje są dość duże i od stóp do głów pokryte ciekawymi obiektami. Tu widzimy ogromną anomalię, tam opuszczoną stację benzynową, a ze szczelin galopuje ogień. Nie ma dokąd pójść, a ty chcesz zbadać wszystko, ponieważ gra jest wypełniona wszelkiego rodzaju interesującymi rzeczami. Długie wędrówki prowadzą jednak do prostej refleksji - The Call of Pripyat nie wykorzystuje potencjału swoich lokacji. Jest to szczególnie widoczne w Prypeci, gdzie ciekawych miejsc jest sporo, ale ich kalejdoskopowy charakter nie zapewnia unikalnych przygód. W większości miejsca te są zupełnie puste. Żadnych potworów, żadnych monolitów, żadnych uroczych zombie. Można powiedzieć: "Oczywiście, to Prypeć, martwe miasto, deweloperzy chcieli odtworzyć ducha tego miasta duchów, dlatego czujesz się w nim najbardziej samotny ze wszystkich lokacji".I owszem, jest w tym sens, ale dlaczego nie zaimplementować ciekawych questów w tych miejscach lub nie osiedlić w nich różnych mutantów, jak w zadaniu zniszczenia legowiska krwiopijców na Zatonie? Eksploracja z czasem przestaje być interesująca, bo już znasz odpowiedź na swoje pytanie - nie, tam nic nie ma. Do powyższego dodajmy jeszcze fabrykę Jupiter, ogromną maszynę, w której można spotkać sforę zdziczałych psów i najemników. Tak gigantyczną lokację można było rozbudować o system dachów, ale twórcy porzucili ten pomysł, bo na Jowiszu i tak nie ma co robić. Żadnych strachów, nagromadzenia niepotrzebnych ruchów kieszeni, zamieszania w sklepie i ekstremum. Mogli chociaż umieścić biuretę w piwnicy dla prestiżu, tak jak to zrobili w laboratorium X-8. Tak, trudno zapomnieć ten moment, chłopaki wiedzą jak stworzyć opresyjną atmosferę i niespodziewane zwroty akcji. Jednak nawet samo laboratorium to tylko kupa radzieckiego stylu tamtych czasów, pomimo jego wężowego projektu. Przypomina nieco laboratorium X-10, ale tam przynajmniej wylano monolity, żeby nie było zbyt słodko. Dodałbym jeszcze, że większość miejsc w tej grze jest interesująca tylko jednorazowo, bo po ich odwiedzeniu pozostają martwe na zawsze, choć można by to podkręcić w inny sposób.

 

Gameplay

Eksploracja w The Call of Pripyat okazała się najlepszą ze wszystkich części. Eksploracja lokalnych lokacji zawsze jest ciekawa, każda z nich to niezwykle barwne miejsce, które zrywa kajdany monotonii. System wyszukiwania artefaktów został dobrze przeprojektowany, a nad anomaliami poważnie popracowano. Nie obyło się jednak bez wady - często odebranie łapówki w tej grze zamienia się w prawdziwą udrękę. To tak, jakbyś łamał projekt gry, aby podnieść paczkę cholernej amunicji i apteczkę, która utknęła gdzieś pod tratwą. Czasami jest to problem zarówno z doborem przedmiotów, jak i z ciągłym przeładowaniem. Oczywiście prawdziwy stalker nie zabiera ze sobą zbyt wiele, ale w grze jest sporo pukawek i aż chce się wypróbować każdą z nich w akcji. Nie jest to jednak takie proste - bierzesz jeden RPD, nie bierzesz nic innego, a pocisków do RPD nigdzie nie znajdziesz. Wychodzi więc na to, że albo trzeba biegać z gołym tyłkiem, albo biegać, łapać przeładowanie i chodzić. Chociaż wykonali dobrą robotę z inżynierem mocy w tym obszarze, nie ma wystarczającej ilości pigułek do udźwigu i nie trwają one długo. Rozczarowujące jest również to, że przedmioty questowe również mają swoją wagę.

Często wpadasz w miejsca, z których nie możesz się wydostać, dlatego musisz przeładowywać. Po raz kolejny przesadzili ze zużyciem broni - jedna wyprawa i broń musi zostać naprawiona. Z tego powodu trzeba dużo biegać tam i z powrotem, byłoby wygodniej, gdyby postać mogła samodzielnie naprawić broń, a przy poważnych awariach zwracałaby się do mistrza. Nie ma wielu zestawów kombinezonów, a niektóre z nich w ogóle nie mają miejsca na artefakty. Ale chłopaki rozgryźli system finansowy i teraz mogą zarabiać prawdziwe pieniądze tylko na artefaktach.

Podsumowując powyższe, możemy stwierdzić, że tak, Stalker Call of Pripyat jest nadal grywalny.

 

Grafika

Poziom graficzny tylko nieznacznie poprawił się w stosunku do poprzednich odsłon, ale niektórzy uważają wręcz przeciwnie.

 

 

 

Wybór najlepszego PC dla STALKER Call of Pripyat by ARTLINE

 

Komputery, które wybraliśmy w tym artykule, są przeznaczone do gry Stalker 2, która ukaże się wkrótce. Aby kupić komputer, wystarczy kliknąć na link - z ARTLINE jest to zawsze łatwe i wygodne

 

Standardowe wymagania systemowe dla STALKER Call of Pripyat na PC

ARTLINE Gaming X35 i5 12400F RTX 3050 8GB B31621Win - gamingowy komputer z 6-rdzeniowym procesorem Intel Core i5-12400F (2,5 - 4,4 GHz). Całość została wykonana w stylowej obudowie QUBE BOREY, za szklaną ścianą której znajduje się gamingowa karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3050 (8 GB). Zobaczysz także 16 gigabajtów pamięci RAM (DDR4/3200 MHz) i dwa dyski na pliki: SSD (240 GB) + HDD (1 TB).

 

Wysokie wymagania systemowe dla STALKER Call of Pripyat na PC

ARTLINE Gaming HGWRTS Ryzen 5 3600 RTX 3060 12GB HP1641 – gamingowa konstrukcja z 6-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen 5 3600 (3,6 - 4,2 GHz) w obudowie QUBE STROM w stylu Hogwarts Legacy. Posiada gamingową kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3060 (8 GB). Ilość pamięci RAM wynosi 16 gigabajtów (DDR4/3200 MHz). Urządzenia pamięci masowej: SSD (480 GB) + HDD (1 TB).

 

Wymagania systemowe Ultra dla STALKER Call of Pripyat na PC

ARTLINE Gaming X95 i7 12700KF RTX 4070 Ti 12GB GR1642 – to najwyższej klasy komputer gamingowy w obudowie ASUS TUF. Składa się on z 12-rdzeniowego procesora Intel Core i7-12700F (3,6 - 5,0 GHz) z generacji Alder Lake, 16 gigabajtów pamięci (DDR4/3600 Gaming) oraz najwyższej klasy gamingowej karty graficznej Nvidia GeForce RTX 406 czwartej generacji. Pakiet uzupełniają dwa dyski na pliki: SSD (480GB) + HDD (2 TB).

 

Wymagania systemowe 4K dla STALKER Call of Pripyat na PC

ARTLINE Gaming X91 i5 13600KF RTX 4070 12GB W11642 - komputer do gier z 14-rdzeniowym procesorem Intel Core i5-13600KF (3,5 - 5,1 GHz) i gamingową kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 4070 (12 GB). Jest to nowa karta graficzna od Nvidii z technologią DLSS+Ray Tracing. Oprócz wyżej wymienionych specyfikacji zobaczymy dwa dyski: SSD (480 GB) + HDD (2 TB). Ilość pamięci RAM wynosi 16 gigabajtów (DDR4/3600 Gaming).