Creality Ender 5 S1 - najnowsza wersja niezawodnej drukarki 3D. Wprowadzono istotne ulepszenia w jej projektowaniu, w tym całkowicie metalową głowicę gorącą, bezpośredni napęd, automatyczne wyrównywanie stołu oraz wzmocnioną ramę w kształcie sześcianu.
Konkurując z najlepszymi drukarkami 3D na rynku, Ender 5 S1 oferuje obszar druku porównywalny do tańszego Ender 3 S1, ale zapewnia większą stabilność w osi Z. Osiąga się to poprzez ruch platformy drukującej w górę i w dół, a nie w przód i w tył. Chociaż nie jest to układ typu Core XY, to działa znacznie płynniej.
Ender 5 S1 może pracować z prędkością do 250 mm/s. Jest to wystarczająco szybka prędkość jak na drukarkę opartą na oprogramowaniu Marlin. Limit prędkości wynosi 3000 mm/s, podczas gdy Ender 3 S1 Pro osiąga 500 mm/s.
Ender 5 S1 jest wyposażony w lekki napęd bezpośredni i całkowicie metalową głowicę gorącą, co stanowi atrakcyjną nowość. Obszar topnienia tej głowicy został zaczerpnięty od wysokotemperaturowej głowicy Spider, co zwiększa przepływ dzięki dłuższemu dyszowi. Może to wprowadzić w błąd nabywców, którzy przypadkowo kupują standardową dyszę MK8, używaną w innych modelach Creality, która okaże się niekompatybilna z Ender 5 S1.
Projekt
Ender 5 S1 to drukarka 3D z otwartą konstrukcją, o lakonicznym, kompaktowym wyglądzie i stosunkowo małych rozmiarach. Podstawa druku przesuwa się w pionie, a nie w poziomie, co sprzyja płynniejszemu procesowi drukowania bez dużych wibracji w osi Z na dużych wysokościach.
W drukarce doskonale zorganizowano przewody: kilka specjalnych zacisków i czarne opaski błyskawiczne zapewniają schludne mocowanie kabli do ramy.
Obudowa drukarki i ekran dotykowy są zintegrowane w jednolity moduł, a uchwyt na filament jest zamocowany z boku ramy. To wszystko zmniejsza zajmowaną powierzchnię przez urządzenie.
Innym udoskonaleniem projektu są wprowadzone wzmocnienia: para wsporników utrzymuje ramę, a dodatkowe dwa są umieszczone pod płytą montażową.
Creality wprowadziło puste silikonowe podpory do platformy drukującej, które nakłada się na regulowane sprężyny. Zamiast sprężyn stosuje się sztywne montaże silikonowe. Zakłada się, że takie montaże są bardziej stabilne niż sprężyny i nie tracą na sprężystości w czasie.
Napęd bezpośredni tej drukarki nosi nazwę Sprite. Głowica drukująca ma unikalny system chłodzenia i głowicę gorącą o właściwościach podobnych do nowej głowicy Spider od Creality.
Istnieje kilka zalet i wad. Zaletą jest zastosowanie mocniejszego wentylatora z zmodernizowanymi łopatkami w układzie chłodzenia. Inną zaletą jest fakt, że głowica gorąca ma większy blok grzejny, co pozwala na szybsze nagrzewanie filamentu i wydrukowanie go z większą prędkością.
Nazwa nowej głowicy drukującej to Sprite, a nie Spider, co może wprowadzić w błąd niektórych użytkowników, którzy mogą próbować włożyć standardową dyszę MK8 do ekstrudera Ender 5 S1. Będzie ona pasować - średnica pozostanie taka sama, ale krótsza długość spowoduje luz i może prowadzić do gromadzenia się filamentu wewnątrz i tworzenia niepożądanych zatorów.
Zdejmowalna składana płyta jest wykonana z elastycznej stali z powłoką, co jest doskonałym rozwiązaniem.
Jeśli jesteś zainteresowany drukowaniem dużej ilości obiektów z ABS, warto rozważyć dodanie obudowy do tego urządzenia, aby ochronić je przed przeciągami i utrzymać strefę pracy w cieple.
Proces drukowania
Nasz pierwszy wydruk 3D na Ender 5 S1 to zające, które wcześniej zostało załadowane na kartę SD urządzenia. Używaliśmy filamentu PLA, a druk przebiegł płynnie i bez zakłóceń.
Następnie przeprowadziliśmy kilka testów w celu oceny jakości drukarki przy różnych prędkościach.
Figurka po lewej została wydrukowana z zalecaną prędkością Creality wynoszącą 120 mm/s i zajęła 1 godzinę i 11 minut. Ta po prawej stronie została wydrukowana z prędkością 250 mm/s - maksymalną prędkością podaną na stronie Creality. Zajęło to 52 minuty. Jest to o wiele szybciej niż druk na Ender 3 S1 przy podstawowych ustawieniach i zalecanej prędkości 50 mm/s.
Różnice między tymi testami są minimalne - figura po prawej (wydrukowana szybciej) ma niewielkie chropowatości w kilku miejscach.
Jednym z głównych atutów drukarki z nieruchomą ramą jest możliwość tworzenia płynnych litofanów (cienkich 3D-drukowanych zdjęć z przepuszczalnym obrazem). Im gładziej jest wydruk, tym wyraźniejszy będzie twój obraz. Ten litofan został wydrukowany z materiału PLA o grubości warstwy 0,16 mm i prędkości 120 mm/s, zajęło to zaledwie 4 godziny i 42 minuty. Porównując to do modelu Ender 3 Pro z prędkością druku do 40 mm/s, aby uzyskać zadowalający wynik, zajęłoby to ponad 10 godzin - a jakość nadal byłaby gorsza.
Ender 5 S1 jest wyposażony w metalową głowicę gorącą, która pozwala na pracę w wyższych temperaturach bez ryzyka uszkodzenia rurki PTFE i zanieczyszczenia. Chociaż otwarta konstrukcja ramy nie jest idealna dla niektórych materiałów, takich jak ABS, drukarka znajdowała się w zamkniętym pomieszczeniu bez przeciągów, więc postanowiliśmy to przetestować. Wynikiem był doskonały obiekt, który nie wygiął się ani nie skurczył. Został on wydrukowany z prędkością 120 mm/s i grubością warstwy 0,2 mm w ciągu 25 minut.
Wykonaliśmy także druk modelu z TPU na standardowej prędkości. To jeden z najlepszych przykładów druku TPU przez dłuższy czas, który nie wymagał czyszczenia. Został wydrukowany z prędkością 120 mm/s i grubością warstwy 0,2 mm, zajęło to 1 godzinę i 35 minut. Druk na Ender 3 S1 zajmowałby przynajmniej 4 godziny.
Podsumowanie
Creality Ender-5 S1 ma znaczącą przewagę nad modelami Ender Pro i S1 dzięki wielu ulepszeniom. Działa szybciej, jest łatwiejszy w konfiguracji, ma mniejsze ryzyko zacięć i jest bardziej odporny na wibracje. Byłoby fajnie, gdyby Ender 5 S1 miał trwalszą powierzchnię stołu, ale tę część można z łatwością wymienić w razie potrzeby.
Ender 5 S1 to idealna drukarka 3D dla twórców, którzy potrzebują kompaktowego urządzenia z wyższą prędkością w porównaniu do standardowych modeli kartezjańskich. Dzięki swojej metalowej głowicy i funkcji CR Touch jest to jedno z naszych ulubionych urządzeń do drukowania 3D obecnie dostępnych.
Gdzie kupić urządzenia w Polsce
Sklep Artline to renomowany i znany dostawca sprzętu komputerowego. Sprzedajemy tylko wysokiej jakości drukarki 3D, skanery, grawerki, części zamienne, filamenty, żywice oraz dodatkowe akcesoria. Ponadto oferujemy sprzęt sieciowy, urządzenia mobilne, baterie, akcesoria komputerowe i wiele więcej. Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdą Państwo pełen asortyment! Nasi specjaliści chętnie pomogą w dokonaniu wyboru
Move Center Sp. z o.o.
Szyszkowa 56C
02-285, Warszawa
NIP: 783 183 9789
Regon: 389504928
+22 378 44 40
info@artline.eu