Victoria 3 – to ekonomiczna strategiczna gra komputerowa opracowana przez Paradox Interactive w 2022 roku na platformy Microsoft Windows, MacOS i Linux.
Treść:
- Komputery do gier dla graczy
- O grze
- Wymagania systemowe komputera do gier dla Victorii 3
- Jak wybrać najlepszy komputer do gry Victoria 3
- Recenzja gry Victoria 3
- Atmosfera
- Gameplay
- Grafika
- Wybór najlepszego komputera do gry Victoria 3 by ARTLINE
- Pytania i odpowiedzi
O grze
Rządź jednym z państw, prowadź wojny, narzucaj własną politykę i twórz dowolne reżimy polityczne.
Gra otrzymała mieszane recenzje od graczy i wysokie oceny od krytyków.
Wymagania systemowe komputera do gier dla Victorii 3
Zgodnie z wymaganiami systemowymi określonymi przez twórców, możesz pomyśleć, że Victoria 3 jest wysoce konfigurowalna. W rzeczywistości tak nie jest, będziesz potrzebował dobrego komputera do gier, aby grać bez spadków FPS. Musisz również mieć zainstalowany system Windows 10 lub 11 x64.
Minimalne wymagania systemowe dla Victorii 3
- Procesor: Intel Core i3-3250 / AMD FX-8370
- RAM: 8 gigabajtów
- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD R7 370
- System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zalecane wymagania systemowe dla Victorii 3
- Procesor: Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 2600X
- RAM: 16 gigabajtów
- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1660 / AMD RX 590
- System operacyjny: Windows 11 (64-bit)
Jak wybrać najlepszy komputer do gry Victoria 3
Jaki procesor jest potrzebny dla Victorii 3
W przypadku Victorii 3 najlepszym wyborem jest Intel Core i5-12400F. Jest to 6-rdzeniowy układ z obsługą Hyper-Threading i Turbo Boost. Chip ten został wydany w 2022 roku i ma duży potencjał wydajnościowy.
Jakiej karty graficznej potrzebujesz do Victorii 3
Rekomendowana przez autorów gry karta Nvidia GeForce GTX 1660 pozwoli uniknąć lagów, ale najbardziej renomowaną opcją jest Nvidia GeForce RTX 2060.
Ile pamięci RAM i jaki dysk potrzebujesz do Victorii 3
Instalujemy 16 gigabajtów RAM i dysk SSD z dużą ilością pamięci, bo gra sporo waży.
Recenzja gry Victoria 3
Atmosfera
Kochanie strategii nie oznacza kochania ich wszystkich! Te gry, podobnie jak inne, dzielą się na podgatunki. Niektóre z nich można nazwać grami niszowymi, ponieważ nie każdy je polubi, mimo że mogą być świetne. Trwa debata na temat gatunku strategii ekonomicznych: niektórzy nazywają je mapami konturowymi, podczas gdy inni widzą te mapy konturowe jako cały świat z ogromnym workiem możliwości. Dziś porozmawiamy o takiej grze, a nazywa się ona Victoria 3.
Gra została stworzona przez Paradox Interactive, studio specjalizujące się w gatunku strategii ekonomicznych. Ci panowie stworzyli Crusader Kings, Hearts of Iron, Europa Universalis i wiele innych godnych uwagi projektów, więc na pewno mają spore doświadczenie. Podobnie jak wymienione przed chwilą gry, Victoria 3 ma wysoki próg wejścia. Na początku więcej jest czytania niż rozgrywki. Trzeba zapoznać się z podstawową mechaniką, poznać podstawowe zasady gry i zrozumieć wiele różnych terminów. Na szczęście Victoria 3 posiada pomoc do każdego okna, która rzuca światło na nieskończoną liczbę pytań. Nie należy jednak polegać tylko na niej, bo ścieżki rozwoju w tej grze to kalejdoskop.
Gameplay
Victoria 3 oferuje bardzo specyficzną, izometryczną rozgrywkę. Mamy przed sobą mapę całego świata, a na niej kraj, dla którego gramy. Po przybliżeniu kamery możemy zobaczyć, jak żyją miasta. Rok to 1836, czas industrializacji i ekspansji. Jest tu historia, która kończy się dokładnie sto lat po jej rozpoczęciu.
Mimo fabuły z questami i różnymi ciekawymi zwrotami akcji, mamy przed sobą ogromną piaskownicę, w której możemy robić co tylko chcemy. Można tu stworzyć faszystowskie państwo niemal w każdym miejscu na świecie lub wiele innych dziwnych państw o hybrydowych systemach politycznych. I takie państwa będą żyły! Najważniejsze to wiedzieć jak nimi zarządzać i czego się chce na końcu. Brzmi to łatwo, ale nie jest takie proste. Przede wszystkim mamy strategię gospodarczą, więc gospodarka jest tu głównym priorytetem. Bez rozwiniętej gospodarki nie będziesz w stanie zrobić ani jednego kroku na mapie świata. Co więcej, kraj może po prostu upaść. Na początkowym etapie mamy kilku robotników, niewielki kapitał, zasoby, rynek, konsumentów, środki transportu zasobów (pociągi, parowce itp.), inwestycje i rozwój nowych technologii. Z tym całym dobrem zbudujemy świetlaną przyszłość, a przynajmniej spróbujemy to zrobić.
Nawet najprostsze i najbardziej potrzebne rzeczy w Victorii 3 mogą być przyczyną Twojego upadku lub wzrostu. Ludzie muszą być ubrani, więc budowa fabryki tkackiej jest koniecznością. Najciekawsze jest jednak to, że wszystko w tej grze wygląda i działa zupełnie inaczej niż w typowej grze strategicznej. Nie musimy tylko znajdować surowców, z których powstaną ubrania, musimy także znaleźć sposób na ich eksport. Zakładem zarządzamy samodzielnie: decydujemy, ile zapłacimy naszym pracownikom (wpływa to na ilość wolnych miejsc pracy), czy też podejmiemy radykalne działania w celu wzrostu PKB. Jeśli nasze produkty są eksportowane, otrzymujemy cło. Rozwijamy się, podłączamy prąd, szukamy tańszych surowców na odzież, zatrudniamy więcej wykwalifikowanych pracowników. I teraz mówimy tylko o jednej fabryce, ale będziemy mieli ich znacznie więcej. Victoria 3 jest bardzo skoncentrowana na zarządzaniu i to jest jej piękno.
Społeczeństwo dzieli się na trzy klasy: wyższą, średnią i niższą. Każda z nich ma swoje priorytety, na które powinniśmy zwracać uwagę. Ponieważ klasy niższej nie stać na porządne jedzenie, preferują tanie produkty, natomiast klasa wyższa nie zasiada do kolacji bez butelki wina. Jednocześnie zdarza im się kupować mięso. Rynek musi być pełny, inaczej niezadowolenie będzie rosło. Jest w tym trochę komizmu: mamy mięso, ale nie możemy go kupić, a jak nie możemy, to się denerwujemy. Głodni i bossowaci murzyni lubią wszczynać rewolucje, co wcale nie jest dla nas korzystne. Jedna z nich może nawet zniszczyć kraj.
Polityka krajowa przepływa do polityki zagranicznej, która jest tu nie mniej ważna. Na arenie światowej będziecie handlować, zawierać sojusze, rościć sobie prawa do różnych terytoriów i walczyć. Wskazane jest promowanie swojej unii celnej, aby pieniądze płynęły do Twoich rąk. Ważne jest, abyś w Victorii 3 nie był królem. Różne partie polityczne mogą poważnie przeszkadzać ci w pracy, ale istnieje wiele dźwigni wpływu, które pozwalają uregulować tę kwestię. W zależności od kursu politycznego otrzymujesz różne buffy. Niektóre dodają autorytetu, inne mają korzystny wpływ na twoje społeczeństwo.
Na koniec powiedzmy kilka słów o wojnie, która jest najsłabszym aspektem gry. Nie będziemy dowodzić wojskami, dbać o logistykę i taktykę. Możemy walczyć tylko z tymi państwami, do których mamy roszczenia. Wygląda to smutno i nie daje żadnych znaczących bonusów, najczęściej tylko minusy. Ale nawet bez wojny, Victoria 3 może się ciągnąć przez kilka lat. Im więcej grasz, tym bardziej uświadamiasz sobie skalę tej gry!
Grafika
Victoria 3 prezentuje się pięknie i kolorowo. Po przybliżeniu mapy widać dobry poziom graficzny i całkiem niezłe animacje. Świat żyje własnym życiem, jest dużo aktywnych elementów, a to prowadzi do spadku FPS. Optymalizacja tej gry kuleje, dlatego poniżej wybierzemy kilka buildów gry do komfortowej rozgrywki.
Wybór najlepszego komputera do gry Victoria 3 by ARTLINE
Topowe kompilacje gier są zawsze na ARTLINE. Komputer do gier można kupić online szybko, łatwo i bez przepłacania na stronie naszego sklepu internetowego. Na początek polecamy zapoznanie się z kilkoma komputerami wybranymi do gry Victoria 3.
Standardowe wymagania systemowe dla Victoria 3 na PC
ARTLINE Overlord H1 Ryzen 5 5500 GTX 1650 4GB H11610 – osobisty komputer do gier o minimalnych wymiarach. Będzie to szczególnie istotne dla osób, którym brakuje wolnej przestrzeni roboczej. Posiada 6-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5500 (3,6 - 4,2 GHz), 16 gigabajtów pamięci RAM DDR4 (3200 MHz). Za przetwarzanie grafiki odpowiada gamingowa karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1650 (4 GB), która obsługuje technologię Reflex. Magazyn plików na dysku SSD (1 TB).
Wysokie wymagania systemowe Victoria 3 na PC
ARTLINE Gaming X45 Ryzen 5 5500 RTX 3050 8GB CR1621 - komputer do gier z 6-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen 5 5500 (3,6 - 4,2 GHz). Model jest zmontowany w obudowie QUBE z podświetleniem RGB LED. Posiada kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3050 do gier, czyli budżetową kartę graficzną do gier z 8 gigabajtami pamięci, która obsługuje Ray Tracing i DLSS. Ilość pamięci RAM wynosi 16 gigabajtów (DDR4 / 3200 MHz). O pojemności pamięci masowej decydują dwa dyski: SSD (240 GB) + HDD (1 TB).
Ultra wymagania systemowe Victoria 3 na PC
ARTLINE Gaming X38 i5 10400F RX 6600 XT 8GB BA1610Win – komputer do gier z 6-rdzeniowym procesorem Intel Core i5-10400F (2,9 - 4,3 GHz), który wyróżnia się 12-wątkową pracą, zwiększając tym samym wydajność. Aby poprawić wydajność, zdecydowano się na zainstalowanie 16 gigabajtów pamięci RAM DDR4 (2666 Gaming), a aby gry działały płynnie, zainstalowano kartę graficzną Radeon RX 6600 XT (8 GB). Magazynem plików jest dysk SSD (1 terabajt).
Wymagania systemowe 4K dla Victoria 3 na PC
ARTLINE Gaming X66 Ryzen 5 5600X RTX 3060 Ti 8GB NM3242 – to komputer dla graczy z 6-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen 5 5600X (3,7 - 4,6 GHz) i wydajną kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 3060 Ti (8 GB). Wspiera ona technologie poprawiające jakość wizualizacji i dobrze radzi sobie w "ciężkich" grach z aktywnym ray tracingiem. Komputer posiada dużą ilość pamięci RAM - 32 gigabajty DDR4 (3200 Gaming). Urządzenia pamięci masowej: SSD (480 GB) + HDD (2 TB).